Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

  • III Liceum Ogólnokształcące

Dzienniczek

Jak co roku, koniec listopada w naszej szkole obfituje w czas zabawy. W tym tygodniu uczniowie klas I-III oraz IV-VI wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego – Iloną Dąbrowicz oraz Anną Domżalską świętowali hucznie Andrzejki. Uczniowie naszej podstawówki spędzili kilka godzina na poznawaniu swojej przyszłości, bawiąc się jednocześnie w rytmie dyskotekowej muzyki.


Dla wielu z nas Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to właśnie, zgodnie z tradycją - święty Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków oraz wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach do wróżb andrzejkowych przywiązywano wielką wagę, a w wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wieczorem w wigilię świętego Andrzeja każdy z nas chce poznać to, co będzie go czekać w przyszłości.Poniżej znajdziecie kilka ciekawych andrzejkowych przysłów, których spełnienia należy szukać w niedalekiej przyszłości. Oto niektóre z nich: • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

• Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie.
• Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.
• Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.W dzisiejszych czasach, dzień ten upływa nam na wróżbach przeplatanych tańcem i dobrą zabawą. Wachlarz wróżb na ten czarodziejski dzień jest bardzo duży. Pamiętajcie jednak, że wszystkie te wróżby należy traktować jako żarty i podstawę do dobrej zabawy.

Back to top