W poniedziałek 18.10. grupa uczniów ze świetlicy ćwiczyła udzielenie pierwszej pomocy z Markiem Roszykiem i Beatą Siekierską. Akcja prowadzona była w ramach europejskiego dnia udzielenie pierwszej pomocy. Dzień ten obchodzony jest od 16.10 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji.

Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Jak przekonują lekarze podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie tylko dodatkowym doświadczeniem i nie będzie trzeba użyć jej w praktyce. Jednak jeśli nadarzy się potrzeba to zostanie użyta i przyniesie porządne efekty.